UROCZYSTOŚĆ ODSŁONIĘCIA POMNIKA SPIRALA ZWYCIĘSTWA

Photo credit: Nick Kozak

“Nie błagamy o wolność, my walczymy o wolność”
~ Witold Urbanowicz

W czasie II Wojny Światowej, a szczególnie w zwycięskiej Bitwie o Anglię polscy lotnicy odegrali kluczową rolę w pokonaniu Niemiec. Dzisiaj, kiedy wspominamy to niezwykłe zwycięstwo, będące udziałem ostatnich żyjących weteranów, odczuwamy powinność ocalenia tej chwalebnej historii od zapomnienia. W tym celu powstała polonijna inicjatywa budowy „Spirali Zwycięstwa”, pierwszego w Kanadzie pomnika poświęconego polskim lotnikom, personelowi naziemnemu i Pomocniczej Służbie Kobiet służącym w Polskich Siłach Powietrznych u boku RAF podczas II Wojny Światowej.

Mississauga jest kulturalnym sercem polonijnej diaspory i największym skupiskiem polsko–kanadyjskiej społeczności w Kanadzie. Będąc częścią tego wielokulturowego miasta z dumą dzielimy się naszym dziedzictwem i chcemy aby „Spirala Zwycięstwa” stanęła do końca 2021 r. i stała się miejscem pamięci, dziedzictwem dla przyszłych pokoleń, symbolem Polski walczącej i zwyciężającej.
Zamierzeniem Fundacji Maksymiliana Kolbe zarządzającej Polskim Centrum Jana Pawła II w Mississaudze jest, aby pomnik stanął w znamiennym dla Polonii miejscu – na terenie Centrum Jana Pawła II. Otwarta przestrzeń stanowi wspaniałą ekspozycję dla rzeźby. Pozwala oddać ideę latania, unoszenia się wśród chmur i tak ważny dla polskiego ducha element romantyzmu. Rzeźba będzie jasno widoczna z każdej strony, prezentując w pełni swoją trójwymiarowość.
Pomnik “Spirala Zwycięstwa” został zaprojektowany przez artystów – rzeźbiarzy Anię i Wojtka Biczysko. Składa się z dwóch głównych części: lekko pochylonego do przodu obelisku, z inskrypcjami na trzech stronach i osadzonej na jego szczycie rzeźbiarskiej kompozycji, w której znajdą się trzy samoloty, a która ma symbolizować "bitwę w powietrzu". Na południowo-wschodniej, frontowej ścianie pojawi się symbol polskich lotników, biało-czerwona szachownica, oświetlona od środka i widoczna w nocy. Na tej stronie umieścimy również logo RAF.

Druga, lewa płaszczyzna obelisku (od zachodniej strony) będzie opatrzona odznaką Polskiego Pilota oraz inskrypcją. Ostatnia, północna płaszczyzna będzie powtórzeniem strony lewej, ale w języku polskim.

Obelisk stanie na okrągłej bazie o średnicy 10 stóp z "Różą Kompasową".

Pomnik “Spirala Zwycięstwa” został zaprojektowany przez artystów – rzeźbiarzy Anię i Wojtka Biczysko.
Autorzy projektu wybrali materiały, które mają związek z lotnictwem: metal i beton. Struktura będzie profesjonalnie zaprojektowana i przekalkulowana przez inżyniera, specjalistę od konstrukcji. Górna część będzie unikalną rzeźbą zbudowaną ze stalowych wstęg i form trójwymiarowych wywołujących impresję walki powietrznej. Wykonana zostanie w taki sposób, aby stawiać jak najmniejszy opór wiatrowi, co również nawiązuje do idei i podstawowych zasad lotnictwa.

Elementy kompozycji będą miały specjalne wykończenie powierzchni stali nierdzewnej, niektóre obdarzone wyraźną fakturą, inne powierzchnie wypolerowane na lustro. Rzeźby samolotów zostaną wykonane także ze stali nierdzewnej i będą istnieć w harmonii z całą kompozycją.
Zatosujemy materiały o odpowiedniej grubości, odporne na wandalizm.

$195,000
CAD

PARTNER PROJEKTU

Andrew Sochaj

GŁÓWNI SPONSORZY

Institute of National Remembrance
Bolesław Fujarczuk
Chris & Halina Ostrowski
Unifay Investments Ltd – Ed Fujarczuk & Susie Klamut

HONOROWY PATRONAT

Ministerstwo Obrony Narodowej
INSTITUTE OF NATIONAL REMEMBRANCE
Embassy of the Republic
of Poland in Ottawa
CONSULATE GENERAL OF THE REPUBLIC
OF POLAND IN TORONTO
Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie
Oddziały Mississauga i Toronto
Polish Army Veterans Association of America – Post 114
Polish Alliance of Canada
Polish Teachers Association in Canada
Royal Canadian Air Force Association Wing 430
Polish National Union – Branch 1
kongres polonii kanadyjskiej
The Oskar Halecki Institute

PATRONAT MEDIALNY

ZADEKLARUJ SWOJE WSPARCIE

PODARUJ DZISIAJ
Po więcej informacji skontaktuj się: spiralofvictory@gmail.com
COPYRIGHT © 2020